Suchá a drsná kůže na nohou může mít různé příčiny. Postiženi jsou zejména starší lidé, protože kůže se s věkem stává sušší. Doporučení dostatečně pít je správné a důležité, ale z dlouhodobého hlediska problém obvykle neřeší. Pravidelná a intenzivní péče proto patří do odborných rukou odborníka na nohy, zejména u seniorů, a měla by být doplněna každodenním domácím krémováním.
Kůže je jedním z našich největších a nejdůležitějších orgánů a obklopuje naše tělo jako ochranný obal. Zároveň jím můžeme vnímat dotek, teplo, chlad, tlak nebo dokonce bolest. Aby mohla kůže plnit tyto různé úkoly a funkce, je založena na složité struktuře.
Struktura ve třech vrstvách
Kůže se dělí na tři hlavní vrstvy: Vrchní kůže (lat. epidermis) - škára (lat. dermis) a spodní kůže (lat. subcutis). Epidermis se rovněž skládá z několika vrstev. V nejspodnější vrstvě se neustále tvoří nové buňky, které se přesouvají směrem ven. V nejsvrchnější vrstvě se kožní buňky zrohovatí a nakonec se vyloučí jako šupinky kůže. Tyto vrstevnaté zrohovatělé buňky epidermis tvoří tzv. "stratum corneum" a představují důležitou bariéru proti vlivům prostředí.
Ochranná stěna směrem ven
Naše kůže funguje jako ochranná stěna proti vnějším útokům choroboplodných zárodků nebo cizorodých látek. Poskytuje také ochranu před zraněním, chladem a horkem. K tomu je nesmírně důležitá stabilní a odolná zrohovatělá vrstva epidermis. Tato zrohovatělá vrstva je pokryta tenkou vrstvou vody a tuku (hydrolipidovou vrstvou), která se často nazývá "kyselý plášť kůže". Přirozená regulace lipidů a vlhkosti hraje důležitou roli při udržování zdravé kožní flóry. Pokud je tento stav narušen, kůže je drsná a suchá. V extrémních případech vznikají hluboké praskliny (rhagades) zejména na patách.
Co způsobuje problémy
S přibývajícím věkem pokožka produkuje stále méně vlhkosti. Starší lidé by proto měli věnovat větší pozornost dostatečnému příjmu tekutin a intenzivní péči o pokožku. Na vzhled pokožky má vliv také suchý topný vzduch, UV záření a některé léky. Příčinou velmi suché kůže mohou být také onemocnění, jako je cukrovka, neurodermatitida nebo alergie. Objevuje se hlavně na obličeji, loktech, předloktích, dolních končetinách, ale také na chodidlech. Nemělo by nás to překvapit, protože naše nohy zpravidla žijí uzavřeně v ponožkách a botách. Nedostatečná cirkulace vzduchu, vlhké klima a pocení mohou narušit ochrannou bariéru pokožky. Protože na chodidlech chybí mazové žlázy, regenerace hydrolipidového filmu je omezena na minimum a suchá kůže se vyvíjí o to rychleji.
Pomoc pro suchá a drsná chodidla
Aby byla pokožka hydratovaná, měli byste pít dostatečné množství vody, alespoň jeden a půl až dva litry denně. Důležité je také nosit prodyšnou a dobře padnoucí obuv. Těsnost a pocení v obuvi způsobují otékání kůže a oslabují její ochrannou bariéru. Nepoužívejte příliš horkou koupel nebo sprchu, protože to pokožku ještě více vysušuje! Pro péči o tělo používejte bohaté produkty s hydratačními vlastnostmi. Velmi důležité: Po sprchování nebo koupeli důkladně osušte meziprstí. Ještě důležitější je následná péče. Mazání nohou vhodným pečujícím přípravkem vyrovnává ztrátu tuku a vlhkosti. Pokožka je pružnější a odolnější.
Naše doporučení:
Peclavus PODOcare mastný krém na nohy s intenzivně pečujícím včelím voskem a antibakteriálním komplexem účinných látek mentolu a kafru.
Peclavus PODOdiabetický krém na nohy Silver s antibakteriálním přípravkem MicroSilver BG# a bisabololem
Peclavus PODOcare měsíčkový krém na nohy s organickým extraktem z květů měsíčku lékařského
Co má trvalý účinek
Péče o nohy může být důležitější než péče o obličej, zejména pokud jde o obsah tuku. Krém, balzám nebo máslo na nohy by měly zajistit trvalou rovnováhu vlhkosti. Jako obzvláště účinné se ukázaly pečující přípravky s účinnou látkou tzv. močovinou. Pro péči o velmi suchou a popraskanou pokožku by měl být obsah močoviny nejméně 10 %, např. v přípravku peclavus PODOdiabetic Foot Cream Urea. Ošetření parafínem zesiluje účinek použitého pečujícího přípravku díky okluzivnímu efektu a zmírňuje pocity napětí a svědění. Pravidelná aplikace je důležitá. Zejména u starších osob by se krém neměl používat pouze po sprchování nebo koupání, ale denně. Ranní mazání nohou krémem by se mělo stát rituálem, stejně jako každodenní čištění zubů.
Přehled opatření:
Vhodná obuv, prodyšná
Ponožky s vysokým obsahem bavlny
Pravidelná péče
Profesionální péče o nohy
Nepoužívejte horkou koupel nebo sprchu
Důkladně si osušte nohy a meziprstí.
Používejte bohaté produkty na přírodní bázi
|